Jeotermal Sera - Megapol Group
Skip to content Skip to footer

Jeotermal Sera

Megapol, ana faaliyet konusu olan gayrimenkul yatırımlarının yanı sıra yenilenebilir enerji alanında da yatırım yapmaktadır. Odak noktası özellikle jeotermal kaynak yatırımlarıdır. Gayrimenkul geliştirme süreçlerinin çok uzun vadeli olması, çoğu zaman yıllarca sürmesi, yatırım yapılan alanların imara açılıp inşaata hazır hale gelene kadar özellikle ruhsat gerektirmeyen seracılık alanında değerlendirilmesini önemli hale getirmiştir.
Bu yüzden jeotermal ve buna bağlı seracılık yatırımları da Megapol Group açısından önemli bir faaliyet alanı olarak görülmektedir.

LOKASYON

Megapol Sera, 4,5 milyon nüfusuyla Türkiye’nin 3. büyük şehri olan İzmir’in tam merkezinde, Karşıyaka ilçesine bağlı Sancaklı Köyü mevkiinde yer almaktadır. Megapol’ün lisans alanı ise batısında Atatürk OSB’den, doğusunda İzmir Şehir Hastanesi’ne kadar uzanmaktadır. Şehrin ana ulaşım hatlarına yakınlığı sebebiyle kolay ulaşılabilir olan Megapol Sera Projesi, lojistik açıdan da çok değerlidir.

YERLEŞİM PLANI

44.000 m2 ‘lik iki parselden oluşan sera alanımızda 55 metre uzunluğunda 4 tünelden oluşan 2,112.00 m2 ’lik sera inşaa edilmiştir. Mevcut seranın batı yönünde yine 55 metre uzunluğunda 8 tünelden oluşan sera ve bu seranın güney yönünde 70 metre uzunluğunda 15 tünelden oluşan 10,080.00 m2 ‘lik bir sera daha inşaa edilerek toplam 16,416.00 m2 ’lik sera alanına ulaşılabilir. TOPLAM SERA ALANI 16.416 m2

JEOTERMAL KUYULARI

Sera alanında bulunan Mega 1 ve Mega 2 kuyularımızda tüm sera alanına yetecek ısı sağlanması için tüm borulama ve kablolama işlemleri yapılmıştır. Isıtma işlemi için otomasyon odamızda gerekli eşanjör ve sera içinde ısıtma tesisatı ve apareylerin montajı tamamlanmıştır. Ayrıca bir çok ürün ihtiyacına uygun su kalitesine sahip 68 ve 250 metrelik soğuk su kuyularımız, revers osmos arıtma sistemi ile her ürüne uygun tarım suyu haline getirilebilir.

ENERJİ VE GÜVENLİK

Sera alanımızın enerjisi 400 KWA gücünde projeye ait trafo ile sağlanmaktadır. Enerji kesintilerinde yedekleme jeneratörü otomatik olarak devreye girmektedir. Sera alanımızın güvenliği çevre aydınlatma ışıkları, güvenlik kamera sistemi ve tüm sahayı çevreleyen tel örgü çit ile sağlanmaktadır. 200 m2 alana sahip otomasyon odamızda; 10 tonluk su deposu, eşanjör ve ısıtma sistemi, gübreleme ve otomasyon alanı, laboratuvar ve jeneratör bulunmaktadır.

Megapol Group