Dijital Tarih Müzesi - Megapol Group
Skip to content Skip to footer

Dijital Tarih Müzesi

Kent kültürüne, sanatına, eğitimine ve tarihine yönelik çalışmalarımız yürürken, bir yandan da “Dijital Tarih Müzesi” hazırlığımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. 1925-2007 yılları arasında Almanya Başkonsolosluğu olarak hizmet veren İzmir 1. Kordon’daki 132 yıllık tarihi binayı, 2016 yılında Almanya Devleti’nden satın alarak, aslına uygun biçimde restore ettirmeye koyulduk. Uzun süren yasal izinler ve işlemlerin ardından başlayan restorasyon çalışmalarımız, yoğun şekilde devam ediyor. Halen aktif olarak faaliyet gösteren Yunanistan Başkonsolosluğu’nun yanında yer alan tarihi yapımız, eski haliyle Elzear Guiffrey’e aitti. Bina, 1918’den sonra Alman Hükümeti’ne satıldı. Ön bina ve yan cepheden oluşan taş eve 14 Temmuz 1925 tarihinde taşınan Almanya Başkonsolosluğu, bir yıl sonra evin arka kısmına ek bina yaparak bugünkü görüntüsüne kavuşturdu.

Başkonsolosluğun 2007’de Balçova’ya taşınmasından sonra satışa çıkarılan binayı, 2016 yılında Megapol Group olarak bünyemize kattık. Bu harika mekanı,yakın bir zamanda  “Dijital Tarih Müzesi” olarak İzmir’e kazandırmak istiyoruz.Bize göre müzeler, tarihsel süreçte kültürel aktarımın en önemli temsilcileri oldular. yüzyıldan itibaren teknolojinin hayatımıza girmesiyle, geleneksel müzeciliğe de farklı bir bakış getirme anlayışı doğdu. Çağdaş müzecilik kavramıyla birlikte, müzeler bugün bilgiye dayalı eğitim ve öğretim işlevlerinin yanı sıra, kişisel deneyime olanak sağlayan iletişimlere açık, dijital tasarlanmış ortamlara doğru evrilmeye başladılar. Bizim “Dijital Tarih Müzesi” algımız ve arzumuz da, işte bu evrimin sonucu oluştu.

Tasarladığımız müzemizde yakın tarihimizin, tarihi değerlerimizin, olaylarımızın ve kimliklerimizin dijital ortamlarda anlatımı ile belgesel filmler eşliğinde görsel sunumunu planlıyoruz. Tarihi objelerin ve kitapların da onlara refakat etmesini hedefliyoruz. “Megapol Dijital Tarih Müzesi”nin ülkemize ve kentimize önemli bir değer ile ciddi anlamda kültürel zenginlik katacağına inanıyoruz.

Megapol Group